Početak Xabija Alonsa na klupi Real MAdrida skoro da nije mogao biti bolji, s obzirom na to da su Kraljevi upisali 12 pobjeda u 13 odigranih utakmica, te predovde La Ligu s pet bodova prednosti ispred Barcelone koju su pobijedili proteklog vikenda u El Clasicu.
I u Ligi prvaka su stopostotni, ali, prema pisanju "The Athletica", u svlačionici se nešto "kuha", odnosno postoji grupa igrača koja je nezadovoljna njegovim strogim režimom od sjedanja na klupu Reala.
Španac je, navodi se u tekstu, odlučio prekinuti s "lošim navikama" i želi izgraditi kulturu kakva je postojala u vrijeme dok je bio igrač Reala. Između ostalog uveo je stroži rasporedi, više rada u teretani, detaljne video-analize, što navodno nije svima sjelo najbolje.
"Misli da je Guardiola, ali on je samo Xabi!", prenose stav jednog igrača koji je ostao neimenovan.
Kao jednog kojem novi trener Reala nije sjeo prstom se upire u Vinicusa Juniora koji je u otvorenom sukobu s Xabijem Alonsom. Brazilac je bio nezadovoljan odlukom da bude zamijenjen u 72. minuti, burno je reagovao, gestikulirao prema treneru i ljutito otišao u svlačionicu.
Alonso je morao poslati jednog od članova štaba da Viniciusa vrati na klupu uz riječi: "Ako se ne vrati na klupu, igrat će malo ili nimalo! Ponovite mu to, neka mu bude potpuno jasno" i tako spriječi skandal.