Sjajno odrađen posao

Zajedno postali svjetski prvaci, a onda novac uložili u kanabis i zaradili milione

SCSport.Ba
IMG 6233

Svjetske prvake iz 2014., Marija Götzea i Andrea Schürrlea, osim nogometnog uspjeha povezuje i uspješan poslovni pothvat. Dvojac njemačkih nogometaša profitirat će od prodaje berlinske kompanije za kanabis u koju su uložili, a riječ je o poslu vrijednom stotine miliona eura.

Berlinski start-up Sanity Group, koji se bavi proizvodima od kanabisa, preuzima kanadski industrijski div Organigram Global. Kako je tvrtka potvrdila u srijedu, riječ je o jednom od najvećih poslova s kanabisom ikad sklopljenih u Evropi.

Prema pisanju lista Bild, kupoprodajna cijena nešto je niža od posljednje procjene vrijednosti kompanije koja je iznosila oko 250 miliona eura. Iz Sanity Groupa navode da je posao strukturiran tako da se oko 130 miliona eura isplati odmah. Ovisno o poslovnim rezultatima u 2026. i 2027. godini, ulagačima bi naknadno moglo pripasti do 120 miliona eura.

Götze i Schürrle bili su među prvim ulagačima. U kompaniju Nijemca Finna Hänsela investirali su nedugo nakon njezina osnivanja 2018. godine. Prema podacima iz trgovačkog registra, vrijednost njihovih pojedinačnih udjela u ovom bi poslu mogla doseći i do 2.5 miliona eura.

Slično vrijedne udjele imaju i druge poznate osobe poput voditelja Klaasa Heufera-Umlaufa, manekenke Stefanie Giesinger i influencera Jonasa Hummelsa. Osnivač Hänsel uspio je, osim njemačkih zvijezda, privući i međunarodne ulagače, uključujući glazbenike Snoop Dogga i Will.i.ama. Sam Hänsel drži 13 posto udjela u Sanity Groupu, što bi mu moglo donijeti do 32.5 miliona eura.

Kako doznaje Bild, ulagači, uključujući Götzea i Schürrlea, željeli su unovčiti svoju investiciju, a prilike za to trenutno su rijetke na tržištu. Ponuda Organigrama stoga se smatrala posebno privlačnom. Obje kompanije već posluju s dobiti, a očekuje se da će spajanjem postati još profitabilnije.

mario gotze andre schurrle