Evropska fudbalska federacija (UEFA) žestoko je udarila na klubove koji krše finansijsku disciplinu, a na radaru njenog Tijela za finansijsku kontrolu (CFCB) našao se i bosanskohercegovački predstavnik FK Sarajevo.
Tokom takmičarske sezone 2025/26, UEFA je provela opsežne postupke protiv sedam klubova koji nisu na vrijeme izmirili svoje dospjele obaveze prema drugim kolektivima, zaposlenicima ili poreznim i socijalnim institucijama. Među sankcionisanim klubovima našao se i tim s Koševa, kojem je izrečena novčana kazna u iznosu od 20.000 eura.
Regionalni gubitaši i drakonska kazna za Ballkani
FK Sarajevo nije jedini klub iz šireg regiona koji je platio cijenu finansijskog nemara. Na crnoj listi krovne kuće evropskog fudbala našlo se još nekoliko poznatih imena, a finansijski cehovi izgledaju ovako:
Kosovski predstavnik Ballkani prošao je najgore na ovoj listi sa kaznom od čak 200.000 eura. Crnogorska Budućnost iz Podgorice moraće u kasu UEFA-e uplatiti 95.000 eura, dok je kazahstanski Ordabasy kažnjen sa 75.000 eura. Na listi se našao i španski Athletic Bilbao, ali sa znatno manjim iznosom od 10.000 eura.
Za klubove kod kojih su utvrđene otežavajuće okolnosti, poput ponavljanja istog prekršaja ili posjedovanja dugovanja starijih od 90 dana, UEFA je primijenila znatno rigoroznije mjere. Četiri kluba su, pored novčanih kazni, suočena i sa uslovnim izbacivanjem iz evropskih takmičenja.
Među njima su rumunski CFR 1907 Cluj i kosovski Ballkani. Njima je izrečena uslovna zabrana nastupa u narednom UEFA-inom takmičenju za koje izbore plasman na terenu. Ova suspenzija ima probni period od dvije sezone, što znači da će se aktivirati isključivo ako pomenuti klubovi ponove prekršaje i budu imali neizmirene obaveze tokom sezona 2026/27 i 2027/28.