Najveći japanski teniser svih vremena Kei Nishikori (36) objavio je u petak da na kraju sezone završava svoju igračku karijeru, koju su obilježile brojne povrede. Nishikori će ostati upamćen kao finalist US Opena 2014. i nekadašnji četvrti teniser svijeta.
Ostat će zapamćen kao prvi Japanac koji je stigao do finala nekog Grand Slam turnira - na US Openu 2014. godine, gdje je u meču za titulu izgubio od Marina Čilića. Bio je i prvi teniser iz Japana koji se probio među deset najboljih na svijetu, a najviši renking karijere bilo mu je četvrto mjesto na ATP tabeli u martu 2015. Impresivna karijera donijela mu je 12 ATP naslova i bronzanu olimpijsku medalju u Riju 2016. godine. Uz to, četiri je puta nastupio na završnom ATP turniru (2014., 2015., 2016. i 2018.), dvaput stigavši do polufinala.
Ipak, kontinuirani uspjeh na najvišoj razini godinama su mu ometale povrede zbog kojih je često bio van s terena. Dvaput je morao na operaciju desnog lakta, 2009. i 2019. godine, a 2022. i na operaciju kuka. Zbog dugotrajnih pauza, ovaj tjedan zauzima tek 464. mjesto na svjetskoj ljestvici i nastupa na challengerima.
Nishikori, rođen 29. decebra 1989., s 14 se godina preselio na Floridu kako bi se pridružio poznatoj teniskoj akademiji IMG. Profesionalac je postao 2007., a već iduće godine u Delray Beachu osvojio je svoj prvi ATP naslov. Posljednju titulu podigao je u Brisbaneu 2019. godine. Sezona iz snova za njega je bila 2014., kada je osvojio četiri turnira i stigao do finala US Opena u Flushing Meadowsu, nakon što je u polufinalu savladao tada prvog igrača svijeta Novaka Đokovića.
"Iznimno sam ponosan što sam igrao na ATP Touru, dosegnuo najvišu svjetsku razinu i bio među deset najboljih tenisera", poručio je u oproštajnoj poruci. "Pobjeđivao ili gubio, atmosfera na ispunjenim stadionima koju sam doživio nešto je nezamjenjivo."