Red Bull je u utorak objavio veterana Formulr 1, konsultanta za motosport Helmuta Marka, glavnog saveznika i podršku četverostrukog svjetskog prvaka F1 Maxa Verstappena.
Osamdesetdvogodišnji Austrijanac, vozač Grand Prixa 1970-ih i bliski saradnik pokojnog osnivača tima Dietricha Mateschitza, također je bio zadužen za juniorski program Red Bulla.
"Vrlo je tužna vijest da nas Helmut napušta.
Bio je sastavni dio našeg tima i cijelog Red Bullovog programa moto utrka više od dvije decenije“, objavio je šef tima Red Bull Laurent Mekies na mreži X.
Marko je sugerirao da je Verstappenov propust u osvajanju petog uzastopnog naslova bio razlog njegovog odlaska.
"Tijesni propust u osvajanju svjetskog prvenstva ove sezone duboko me dirnuo i jasno mi je dao do znanja da je sada pravi trenutak da ja završim ovo vrlo dugo, intenzivno i uspješno poglavlje.
Želim cijelom timu nastavak uspjeha i uvjeren sam da će se sljedeće godine ponovno boriti za oba naslova svjetskog prvaka“, objavio je Marko.
Izvršni direktor Red Bulla za korporativne projekte i investicije, Oliver Mintzlaff, rekao je da mu se Marko obratio izrazivši želju da završi svoju ulogu na kraju godine.
"Duboko žalim zbog njegove odluke, jer je bio utjecajna osoba više od dva desetljeća, a njegov odlazak označava kraj izvanredne ere", rekao je Mintzlaff.
Dodao je da je poštovao Markove želje nakon "dugog i intenzivnog razgovora"
"Stekao sam utisak da se činilo da je vrijeme pravo za njega da napravi ovaj korak", rekao je on.
Međutim, medijski izvještaji sugerirali su da su odnosi između Marka i vlasnika tima postali zategnuti te da je došlo do internih nesuglasica.
Marko je bio posljednji od trojca koji je vodio tim tokom dominantnog razdoblja u njegovoj hiastoriji.
Šef tima Christian Horner smijenjen je u julu, a dizajner Adrian Newey otišao je prošle godine i sada radi za Aston Martin gdje bi trebao postati glavni direktor 2026. godine.
Iako Verstappen ima ugovor do 2028., poznato je da postoje izlazne klauzule, a Red Bull ulazi u novu eru 2026. kao proizvođač vlastitih pogonskih jedinica u partnerstvu s Fordom.