novi detalji

Šta se dešava u FK Željezničar: Slato vodio klub na - punomoć. A ko će ga voditi kad i on ode?

Šta se desilo u proteklih pola godine pa su Plavi s Grbavice ponovo u krizi, kakvu niko nije mogao ni slutiti?
Piše: J. E.
Grbavica4

Od sjaja do očaja u manje od pola godine. Tako bi se mogla nazvati atmosfera u FK Željezničar, koji je krajem decembra dočekao novog strateškog partnera kao spasioca, a već danas se spominju riječi kao što su "sama ivica propasti".

"Posebno sam tužan jer znam koliko smo posljednja dva mjeseca uložili truda u svim tim segmentima, a sada moram reći da je cijeli projekt strateškog partnerstva doveden na samu ivicu propasti", rekao je Haris Slato, direktor kluba koji je ponudio svoj mandat na raspolaganje.

Ključna stvar

Međutim, šta se desilo u proteklih pola godine pa su Plavi s Grbavice ponovo u krizi, kakvu niko nije mogao ni slutiti? 

Ključna stvar je činjenica da uprkos izglasanoj podršci na decembarskoj sjednici Skupštine za ulazak strateškog partnera Sanina Mirvića u klub, nadležno Ministarstvo pravde FBiH nikad nije dalo "zeleno svjetlo" ili legitimnost spomenutoj sjednici Skupštine, a samim tim nije niti ozvaničilo Mirvićev ulazak u klub. 

 

Time je klub došao gotovo u nemoguću situaciju da ga vode osobe koje zvanično nikad nisu ni potvrđene na odgovorne pozicije, a da se u isto vrijeme od tih osoba očekivalo da ulažu i svoje vrijeme i novac u klub.

Na kakve su sve načine pokušavali raditi u klubu možda najbolje ilustruje podatak koji je saznao Sport Centar, a to je da je bivši predsjednik Upravnog odbora Admir Tunović potpisao punomoć novoizabranom direktoru kluba Harisu Slati kako bi on uopće mogao predstavljati i zastupati klub, odnosno biti osoba ovlaštena za potpise i tako omogućiti klubu da koliko-toliko normalno funkcionira. 

Alarmantan istup prvotimaca Željezničara

Međutim kako je danas i sam Slato najavio da će svoj mandat staviti na raspolaganje, a što praktično znači da i on kao trener Savo Milošević napušta klub, postavlja se pitanje ko u ovom momentu uopće i vodi brigu o FK Željezničar?

 

Pogotovo da je mnogo toga nejasno potvrđuje i današnji istup prvotimaca Željezničara koji su ustvrdili da u ovom momentu u klubu nema rukovodstva.

"U ovom momentu prepušteni smo sami sebi i želimo na određeni način iskazati zabrinutost zbog trenutnog stanja u klubu. Mi, kao igrači FK Željezničar, nastavit ćemo profesionalno izvršavati svoje obaveze, ali isto tako nećemo ostati nijemi na trenutno stanje.

Razočarani smo određenim odlukama pojedinih institucija koje na direktan način onemogućavaju razvoj fudbala i sporta u BiH", poručili su iz fudbaleri Željezničara.

Jako teška situacija

Ukoliko sve ovo nije samo pokušaj svojevrsnog pritiska kako bi se neke stvari pomjerile s mrtve tačke i napokon omogućio upis izmjena kod nadležnog ministarstva, Željezničar bi mogao doći, ako već i nije, u jako tešku situaciju, pogotovo s finansijske strane. 

Kako smo nezvanično saznali Plavima je samo za "pokrivanje" obaveza prema igračkom kadru potrebno oko 700.000 KM mjesečno i pitanje je ko će u ovoj situaciji posegnuti rukom u džep za tolikom svotom, čak i kad bi mogao sebi to priuštiti.

Naime, klub u ovom momentu nema ni Upravni odbor, direktor je kao što smo naveli nagovijestio svoj odlazak, a čini se da ni "novi gazda" Sanin Mirvić više neće ulagati novac u klub bez jasnih garancija da će mu biti omogućeno da preuzme njegovo vođenje. 

A da li je Mirvić kupio samo kartu u jednom pravcu za povratak u SAD, gdje je izgradio poslovno carstvo ili su tačne kuloarske priče da se spreman vratiti kada Statut bude riješen pokazat će vrijeme...

Šta kaže ministar?

Mnogi prst krivice upiru u Ministarstvo pravde FBiH i ministra Vedrana Škobića za to što ni nakon više intervencija kluba i ispravki nisu odobrene izmjene klupskog Statuta koje bi omogućile, između ostalog, i da Mirvić postane strateški partner i da preuzme vođenje kluba.

Tragom toga kontaktirali smo ministra koji nam je međutim rekao da ne želi govoriti za naš portal (Raport/Sport Centar), navodeći razloge koje iskreno nismo razumjeli niti smo pokušali razumjeti. Tako smo ostali uskraćeni za ovu veoma važnu informaciju koja bi možda bacila svjetlo na sva dešavanja u vezi FK Željezničar.

fk željezničar Sanin Mirvić Haris Slato