Engleska nogometna liga (EFL) primila je pritužbu Middlesbrougha zbog navoda o neovlaštenom snimanju koje je izvršio "neko povezan sa Southamptonom" tokom treninga.
Uoči prve utakmice polufinala play-offa Championshipa između dva tima u subotu za proboj u elitnu Premier ligu, EFL je izjavio da je pisao Southamptonu u vezi s tvrdnjama da je "osoba identificirana kao povezana" s ovim klubom snimala na privatnom posjedu rivalskog tima.
EFL navodni incident smatra "potencijalno nedoličnim ponašanjem" prema njihovim propisima.
"EFL je pisao Southamptonu tražeći njihova očitovanja nakon pritužbe Middlesbrougha u vezi s navodnim neovlaštenim snimanjem prije susreta dva kluba u prvoj utakmici polufinala doigravanja Championshipa u subotu.
Incident se navodno dogodio na privatnom posjedu Middlesbrougha od osobe za koju se utvrdi da je povezana sa Southamptonom.
Liga tretira ovaj slučaj kao potencijalno nedolično ponašanje i u ovom trenutku neće davati daljnje komentare", saopćio je EFL.
Ekipe će igrati na stadionu Riverside u subotu, a revanš olufinala održat će se na stadionu St Mary's u utorak navečer, prenosi ESPN.
Southampton je u play-off stigao kao četvrtoplasirani u Championshipu, a Boro je završio jedno mjesto ispod njih po gol-razlici nakon što su obje ekipe osvojile po 80 bodova.
Navodni incident podsjeća na "špijunski skandal" u koji je bio upleten Leeds, kada je tadašnji trener Marcelo Bielsa priznao da je poslao špijuna na trening Derbyja prije njihove pobjede od 2:0 nad Ramsima u januaru 2019. godine.
Argentinac se suočio s žestokim kritikama i odgovorio je dugotrajnom konferencijom za novinare u kojoj je opisao svoje metode treniranja, ali mu je EFL izrekao kaznu od 200.000 funti (oko 231.000 eura) zbog kršenja svojih propisa, a istovremeno je najavio novo pravilo koje zabranjuje ekipama da gledaju međusobne treninge unutar 72 sata prije utakmice.
Bielsa je platio kaznu iz vlastitog džepa.