Selektor Katara Julen Lopetegui rekao je da je fokusiran na oporavak svojih igrača nakon poraza od 0:6 protiv Kanade u utakmici drugog kola grupe B na Svjetskom prvenstvu u nogometu.
Nakon što je njegova ekipa ispisala hiatoriju osvojivši svoj prvi bod na Svjetskom prvenstvu u remiju (1:1) sa Švicarskom samo nekoliko dana ranije, sve se rasulo u Vancouveru.
Ne traži izgovore
Ne samo da je Katar kraje meča dočekao sa dvojicom igrača manje, već je i Kanađanin Ismael Kone slomio nogu nakon starta Assima Madiba, što je dovelo do njegovog isključenja.
"Želim sve najbolje Koneu, da se što prije oporavi. To je glavna stvar, zato mu želim sve najbolje.
Bila je to nesreća, ono što se dogodilo. Siguran sam da Assim nije htio zadati ovu povredu“, rekao je Lopetegui, a Kanada je potvrdila da će veznjak propustiti ostatak Mundijala nakon operacije.
Lopetegui nije ponudio nikakve izgovore za poraz, u kojem je Kanada na poluvremenu povela s 3:0, a Katar je izgubio i Homama Al-Amina zbog crvenog kartona u 33. minuti.
"Oni su fizički jaka ekipa i imaju brze igrače. Zabijali su vrlo brzo, a nama se dogodilo sve što može poći po zlu.
Nakon što smo primili prvi gol, bilo je jako teško. Nakon što su šutirali tri puta, zabili su dva. Ima i veliku kvalitet u napadu.
"Nakon crvenog kartona bilo je drugačije. Bila je to jako teška utakmica za nas i igrače, dali su sve od sebe.
Bilo je jako, jako teško suočiti se s ovom utakmicom s dva igrača manje, u ovom okruženju, protiv ove ekipe na Svjetskom prvenstvu“, ističe Lopetegui.
Uprkos porazu, Katar još uvijek ima priliku za prolazak, a Lopetegui je rekao da će raditi na tome da svoje igrače pripremi za duel protiv Zmajeva (srijeda, 21 sat) u američkom Seattleu.
"Mogu se fokusirati na jedinu stvar koja je pod mojom kontrolom, a to je da oporavim svoje igrače, da im kažem da su uložili veliki trud, uprkos svim okolnostima, i da budu u mogućnosti da se na najbolji mogući način suoče s posljednjom utakmicom u grupi.
Kad smo remizirali protiv Švicarske, nisam bio u zraku, bio sam uravnotežen.
I sada također moram analizirati utakmicu kako bih donio prave odluke za sljedeću utakmicu, kako bih što prije mogao oporaviti igrače“, rekao je Lopetegui.
Nekada bio golman
Ovaj 60-godišnji Španac bio je poznati golman, koji je tokom karijere nastupao za Real Madrid, Logrones, Barcelonu i Rayo Vallecano. Kao član reprezentacije Španije učestvovao je na Svjetskom prvenstvu 1994. u Sjedinjenim Američkim Državama.
Lopetegui je počeo raditi kao trener 2003. i proveo je nekoliko godina na čelu španskih mlađih selekcija, vodeći ekipe do 19 i 21 godine do evropskih titula.
Također je bio selektor seniorske reprezentacije dvije godine, ali je otpušten prije početka Svjetskog prvenstva 2018. nakon što je objavljen njegov dogovor da preuzme Real Madrid nakon Mundijala.
U klupskom nogometu vodio je Rayo Vallecano, Castillu, Porto, Real Madrid, Sevillu, Wolverhampton i West Ham United, s kojim je osvojio Evropsku ligu 2020. godine.