Češka nogometna liga pokrenula je postupak protiv Slavije Prag nakon što je derbi protiv Sparte prekinut u posljednjim minutama kada su domaći navijači upali na teren i napali protivničke igrače.
Liga se oglasila nakon hitnog sastanka, rekavši da će pokrenuti i postupak protiv Sparte nakon što su njihovi navijači koristili pirotehniku i oštetili stadion.
Planira donijeti odluku o kaznama u utorak prije sljedećeg kola.
"Odbor također jasno izjavljuje da će posvetiti maksimalnu pažnju događajima ove prirode i da će se s njima nositi s naglaskom primjerenim njihovoj prirodi“, rekao je predsjednik disciplinskog odbora Jiri Matzner.
Predsjednik Slavije Jaroslav Tvrdik također je najavio da će klub zatvoriti sjevernu tribinu s koje su navijači upadali na teren dok se ne identificiraju oni koji su napali igrače Sparte i ne dobiju doživotnu zabranu prisustva.
Također je rekao da je klub suspendirao napadača Tomasa Choryja i veznjaka Davida Douderu do kraja sezone zbog njihovih postupaka tokom utakmice u kojoj su obojica dobili crvene kartone, dodajući da nijedan od njih više neće igrati za češkog prvaka.
"Oba igrača dobila su odobrenje za transfer tokom ljeta.
Niti jedan od njih više neće igrati za Slaviju", rekao je Tvrdik.
Derbi je prekinut u subotu nakon što su stotine domaćih navijača upali na teren u posljednjim minutama, kada je Slavija vodila 3:2 kod kuće i bila je nekoliko sekundi udaljena od osvajanja naslova češkog prvaka.
Navijači Slavije probili su sigurnosne barijere tokom sudačke nadoknade i preplavili teren, a neki su nosili zapaljene baklje i trčali prema gostujućem dijelu.
Pirotehnika je bačena na tribine dok su igrači obje ekipe pokušavali napustiti teren.
Policija je intervenirala je kako bi uspostavila red i izjavila da je pokrenula krivični postupak zbog sumnje na nerede, prenosi Reuters.
Vlasti su potvrdile da je golman Sparte Jakub Surovcik bio među onima koje su ciljali domaći navijači te da ga je pogodila baklja.