Derbi 5. kola WWin lige Bosne i Hercegovine između Željezničara i Zrinjskog u nedjelju će pratiti posebna pažnja javnosti, ne samo zbog borbe na terenu nego i zbog sudijskih odluka.
Naime, ulogu VAR sudije imat će Antoni Bandić iz Gruda, što je izazvalo nezadovoljstvo na Grbavici. Uprava Željezničara tražila je njegovo izuzeće zbog spornih odluka iz 2017. godine, ali promjene ipak neće biti.
Kako Faktor prenosi Bandić će ostati u VAR sobi, a iz NS/FS BiH poručuju kako će svaki eventualni propust biti sankcionisan kao i kod drugih arbitara.
Podsjetimo, Bandić je zbog sramotne odluke u Bijeljini 2017. godine bio suspendovan cijelu sezonu 2017/2018, a upravo ta odluka direktno je utjecala na gubitak titule Željezničara. Iako se 2020. vratio na premijerligašku listu, a 2023. godine stekao i FIFA značku te počeo suditi međunarodne utakmice, navijači i dalje ne zaboravljaju njegovu prošlost.
Iz FK Željezničar su jučer podsjetili na taj period, ističući da odluke iz prošlosti i dalje bacaju sjenu na njegovu objektivnost i nanose štetu povjerenju u suđenje. Naglasili su i da Bandić nikada nije dijelio pravdu u duelima Želje i Zrinjskog, iako je već vodio mečeve Željezničara na Grbavici i u gostima.
Sa Bandićem će u VAR sobi biti i Dražen Marić iz Bijeljine, dok je glavni sudija susreta Haris Halkić iz Sanskog Mosta. Njegovi pomoćnici su Mostarci Amer Macić i Davor Beljo.
Derbi na Grbavici igra se u nedjelju od 21:00 sati, uz direktan prijenos na Arena Sport TV.