legendarni englez

Rooney izabrao najgore Svjetsko prvenstvo ikad: 'Bilo je mračno i bez navijača'

SCSport.Ba
Screenshot 703

Bivši kapiten engleske reprezentacije Wayne Rooney izazvao je polemike proglasivši Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. najgorim u historiji. Ocjena legende Manchester Uniteda dolazi godinama nakon turnira koji je za "Tri lava" bio obilježen frustracijama, kako na terenu tako i izvan njega, piše Goal.com.

Rooney je tokom gostovanja u podcastu The Overlap izjavio: 

"Nećete naći gore Svjetsko prvenstvo od onog u Južnoj Africi 2010. Taj turnir jednostavno nikad nije ostavljao dojam Svjetskog prvenstva." Njegovi komentari ponovo su potaknuli rasprave o nasljeđu tog natjecanja i pitanju jesu li osobni neuspjesi zamaglili njegovu prosudbu o ukupnom uspjehu turnira.

"Vozili smo se na našu prvu utakmicu protiv Sjedinjenih Država, a atmosfera je bila potpuno čudna", rekao je Rooney.

"Bilo je mračno, u blizini nije bilo navijača i izostao je onaj uobičajeni doček kakav očekujete prije utakmice", dodao je. 

"Jednostavno uopće nije djelovalo kao Svjetsko prvenstvo."

Čini se da je na Rooneyjevo mišljenje snažno uticalo loše profesionalno iskustvo tokom ljeta 2010. godine. Iako je Engleska pod vodstvom Fabija Capella stigla u Južnu Afriku s ekipom koju su mnogi smatrali jednom od najboljih na svijetu, mučila se s pronalaskom ritma i kohezije tokom cijelog takmičenja.

Sam Rooney nije uspio postići nijedan pogodak i postao je glavna meta kritika. Nakon blijedog remija 0:0 protiv Alžira, kamere su ga snimile kako se ljutito obraća navijačima koji su zviždali ekipi, što je bio trenutak koji je najbolje oslikao narušen odnos između igrača i navijača u to vrijeme.

Put "Tri lava" na kraju je završio poniženjem u osmini finala, gdje su doživjeli težak poraz od Njemačke 4:1. Za Rooneyja je kombinacija loše igre ekipe, osobnog golgeterskog posta i dojma o lošoj atmosferi ostavila trajan negativan trag u sjećanju na taj događaj.

Ipak, njegova ocjena "najgori ikad" u oštroj je suprotnosti sa službenim i javnim mišljenjem mnogih globalnih promatrača. Predsjednik FIFA-e Sepp Blatter proglasio je izdanje iz 2010. "najboljim Svjetskim prvenstvom ikad", hvaleći njegovu organizaciju i kulturni značaj kao prekretnicu za afrički kontinent.

Na kraju, Rooneyjeva sjećanja jasno su obilježena načinom na koji je Engleska ispala s takmičenja. Nakon tmurne grupne faze, "Tri lava" deklasirala je njemačka ekipa u osmini finala rezultatom 4:1, u utakmici koja je ostala zapamćena i po nepriznatom pogotku Franka Lamparda.

wayne rooney svjetsko prvenstvo