Mauricio Pochettino otkrio je spisak od 26 igrača koji će nastupiti za reprezentaciju Sjedinjenih Američkih Država na Svjetskom prvenstvu kojeć će upravo SAD, uz Meksiko i Kanadu, biti domaćin od 11. juna od 19. jula.
Iako je popis već procurio tokom vikenda, nekoliko minuta nakon potvrde liste, Pochettino je na konferenciji za medije izazvao buru.
Odluke selektora uvijek izazivaju polemike, a ovaj se put posebno kontroverznim pokazalo izostavljanje veznjaka Diega Lune i Tannera Tessmanna.
Navijače i neke bivše igrače nije toliko zasmetao odabir koliko način na koji je Pochettino saopćio odluku prekobrojnima, e-mailom.
Kako prenosi Index.hr, Jedan bivši reprezentativac takav je potez nazvao "vražjim", smatrajući da je selektor trebao lično nazvati igrače kojima je slomio srce.
"Suoči se sa svojim igračima i pokaži im poštovanje koje zaslužuju", poručio je bivši napadač američke reprezentacije Herculez Gomez.
Pochettino je potvrdio je da su igrači obaviješteni e-mailom i da ne vidi potrebu za daljnjim razgovorima.
"Radimo u okruženju punom poštovanja. Međutim, bio sam igrač. Kad nisam bio pozvan u reprezentaciju, nisam želio da me selektor zove.
Šta ćeš reći? Hoćeš li lagati? Nisi u ekipi jer vjerujem da je drugi saigrač u ovom trenutku bolja opcija", rekao je 54-godišnji Argentinac.
Objasnio je da je na širem spisku bilo 55 igrača.
"Trebam li sada zvati ostale igrače? To se ne radi tako. Nogomet te uči da se moraš boriti za svoje mjesto u timu", rekao je Pochettino.
Prisjetio se kako je propustio Svjetska prvenstva 1994. i 1998. prije nego što je konačno upao u sastav 2002. godine.