Euroliga bi uskoro mogla doživjeti jednu od najvećih promjena u historiji, nakon što je "BasketNews" objavio da nekoliko klubova planira formirati udruženje.
Partizan, Crvena zvezda, Dubai, Hapoel Tel Aviv, Valencia, Monaco i Virtus su dio inicijative.
Riječ je o klubovima koji trenutno nemaju vlasnički status u Euroligi, ali žele imati veći utjecaj u donošenju odluka i veći udio u prihodima od elitnog takmičenjima.
Navodno, spremni su i poslati finansijsku ponudu aktuelnim vlasnicima kako bi ušli u vlasničku strukturu.
Udruženje ne bi činili samo aktuelni euroligaši, pa je među članovima već Hapoel Jerusalem, dok se razgovori vode i s Besiktasom, PAOK-om i Napolijem.
Istovremeno, Euroliga razmatra proširenje na 24 tima, uz sistem konferencija, čime bi se smanjio broj utakmica po ekipi, ali i povećao ukupan broj mečeva i prihodi od TV prava.
Plan je i da dva mjesta budu rezervisana za klubove iz Eurokupa.
Trenutno u Euroligi za sve odlučuje 13 timova, poznati kao dioniačari, dok ostali klubovi nemaju ista prava niti učešće u donošenju odluka.
To bi se moglo promijeniti s dolaskom NBA Europe na evropsko tržište.