Prekršio pravila

Nova drama u NBA: Liga reagovala zbog poteza Victora Wembanyame

SCSport
Piše: SCSport
Wembanyama

NBA liga uputila je službeno upozorenje Victoru Wembanyami zbog kršenja pravila o medijskim obavezama nakon pete utakmice finala Zapadne konferencije između San Antonio Spursa i Oklahoma City Thundera.

Francuski košarkaš nije razgovarao s novinarima poslije poraza svoje ekipe rezultatom 127:114, nakon čega je liga reagovala upozorenjem. Spursi sada gube 3-2 u seriji i nalaze se na korak od eliminacije.

Otprilike sat vremena nakon konferencije za medije trenera Mitcha Johnsona, glasnogovornik San Antonija obavijestio je novinare da Wembanyama neće biti dostupan za izjave.

Mladi francuski centar imao je skromno izdanje u važnoj utakmici. Meč je završio sa 20 poena, ali uz veoma loš šut iz igre od 4/15. Posebno se mučio u prvom poluvremenu, kada je upisao samo jedan skok, čime je izjednačio svoj najslabiji učinak u jednom poluvremenu tokom play-offa.

Problemi za Spurse nisu stali samo na tome, jer je Oklahoma City protiv Wembanyame šutirala čak 49 posto iz igre dok je on bio na parketu, što je najveći procenat šuta koji je neka ekipa ostvarila protiv njega u doigravanju.

Trener Mitch Johnson nakon utakmice je poručio da će Spursi morati pronaći način da više uključe svoju najveću zvijezdu ukoliko žele izbjeći eliminaciju u šestom meču serije.

NBA liga je i ranije kažnjavala igrače zbog izbjegavanja medijskih obaveza u play-offu. Jimmy Butler i Dillon Brooks su 2023. godine dobili novčane kazne od po 25.000 dolara zbog odbijanja razgovora s novinarima.

Zanimljivo, Wembanyama je prije samo nekoliko mjeseci dobio nagradu “Magic Johnson”, koju dodjeljuje Udruženje profesionalnih košarkaških pisaca NBA igraču koji najbolje kombinuje vrhunske partije na terenu sa korektnim odnosom prema medijima i navijačima.

victor wembanyama