rekorderi mundijala

Niko kao Manchester City: Najviše igrača na Svjetskom prvenstvu stiže iz Engleske

SCSport
Piše: SCSport
city

Za predstojeće Svjetsko prvenstvo prijavljeno je rekordnih 1.248 nogometaša iz 449 klubova.

Najviše predstavnika imat će engleski Manchester City, čak 19 njegovih igrača nalazi sde na spiskovima reprezentacija koje će se od 11. juna do 19. jula boriti na Mundijalu u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Slijede njemački Bayern Minhen s 18 igrača, engleski Arsenal i francuski Paris Saint Germain sa po 16 igrača te španska Barcelona sa 15, prenose agencije.

Najviše ih igra u engleskim klubovima - 205. U Njemačkoj "kruh" zarađuje 108 igrača, dok ih po 86 igra u Francuskoj i Španiji. Slijede Italija (71), Saudijska Arabija (48), SAD (48)...

Katar i Saudijska Arabija pozvali su po 25 od 26 igrača iz domaćih klubova, dok Zelenortski Otoci, Demokratka Republika Kongo, Obala Slonovače, Curacao, Senegal i Urugvaj nemaju nijednog igrača iz domaćih klubova.

Škotski golman Craig Gordon bit će najstariji igrač na SP s 43 godine i 162 dana, a Meksikanac Gilberto Mora najmlađi sa 17 godina i 240 dana.

Najstariji selektor bit će Nizozemac Dick Advocaat, koji predvodi Curacao sa 78 godina i 257 dana, dok je najmlađi Nijemac Julian Nagelsmann koji ima 38 godina i 323 dana.

Za Argentina Lionela Messija, Portugalca Cristiana Ronalda i Meksikanca Guillerma Ochou bit će ovo rekordno šesto Svjetsko prvenstvo.

Najviše igrača po zemljama u kojima nastupaju

205 - Engleska

108 - Njemačka

86 - Francuska, Španija

71 - Italija

49 - Saudijska Arabija

48 - SAD

45 - Turska

38 - Nizozemska

svjetsko prvenstvo 2026 manchester city