U posljednjem, 34. kolu 2. Bundeslige, ekipa iz Saarske slavila je 3:0 (2:0) protiv Münstera, koji je već ranije bio ispao iz lige.
Klub iz općine Spiesen-Elversberg, koja broji tek 13 hiljada stanovnika, četvrti je klub iz Saarske – nakon FC Homburga, 1. FC Saarbrückena i Borussije Neunkirchen – kojem je uspio plasman u najviši rang njemačkog nogometa. Prošle sezone Elversberg je zapeo u doigravanju protiv Heidenheima.
Prvu “meč-loptu“ Elversberg je propustio prošle sedmice porazom 1:3 u Düsseldorfu, pa su u posljednju utakmicu sezone ušli bodovno izjednačeni sa Paderbornom i Hannoverom 96, ali uz znatno bolju gol-razliku. To je značilo sljedeće: pobjeda donosi siguran plasman.
U 11. minuti Conte doveo je Elversberg u vodstvo, a tri minute kasnije Mokwa povisio je na 2:0. Ostatak utakmice bio je čisto odrađivanje posla za novi prvoligaški klub iz Saarske, prvi nakon 33 godine, a Mokwa je u 66. minuti postavio konačnih 3:0.
Nakon posljednjeg zvižduka uslijedilo je čekanje, a potom i opći juriš navijača na teren radi velikog slavlja. A do prije pet godina igrali su u četvrtom rangu njemačkog nogometa….
Schalke je još ranije osigurao Bundesligu, a u posljednjem kolu svladali su Braunschweig na svom stadionu 1:0.