sve opcije u igri

Nakon titule - potop: Šta će biti sa KK Bosna i šta je istina o saradnji sa Dubaijem?

Piše: J. E.
260531 kk bosna kk igokea 15487
Foto: AA

Nakon titule - potop.

To je jedan od zaključaka koji bi se mogao izvući iz izjava predsjednika Upravnog odbora Košarkaškog kluba Bosna BH Telecom (preciznije, Udruženje za unapređenje sporta Košarkaški klub Royal-Bosna koje "privremeno" koristi grb i ime bivšeg prvaka Evrope) Dubravka Barbarića.

Naime, u posljednjim medijskim istupima Barbarić je najavio mogućnost da sarajevski "Studenti" neće igrati ni međunarodna ni regionalna takmičenja, već podmladiti ekipu i posvetiti se samo domaćoj sceni!

"Nije nikako u redu da mi sljedeće sezone ne budemo u Skenderiji. Zetra nije naša dvorana, ovo je neka polu-Bosna bez Skenderije. 

Nećemo igrati narednu sezonu međunarodna i regionalna takmičenja.

U kontaktu s ABA ligom

Već smo stupili u kontakt s ABA ligom da možda jednu sezonu ne nastupimo. Oni će to razmotriti.

Važno nam je da se vratimo u svoju dvoranu i oni to razumiju", rekao je Barbarić u "Jutro za sve" na BHRT.

I sve to samo nekoliko dana nakon što je burno proslavljeno osvajanje titule prvaka Bosne i Hercegovine, prve nakon 18 godina koja je stigla u Sarajevo (nažalost, ne možemo reći da je to nova titula za "izvorni" KK Bosna jer ovo naprosto nije taj klub, ali je prva za KK Royal-Bosna)!

I takve oscilacije, od riječi da je "Bosni ponuđeno da nastupa u Eurokupu", inače drugom po snazi klupskom takmičenju na Starom kontinentu, stepenicu ispod Eurolige, a (barem) jednu iznad ABA, pa do najava potpunog odustajanja od međunarodne scene i "povlačenja" u bh. okvire, osjećaju se i na ekipi.

Najiskusniji prvotimac "Studenata" Miralem Halilović prvi je izbjegao od neizvjesnosti kojom je obavijena budućnost Bosne BH Telecom, potpisavši ugovor s francuskim prvoligašem Choletom.

Njegovim stopama je nastavio i onaj najmlađi, Novak Manojlović koji, prema svemu sudeći, karijeru nastavlja na jednom univerzitetu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Većina igrača slobodni

Prema našim informacijama i većina ostalih prvotimaca je bez ugovora.

Za pohvalu je to što klub ne želi preuzimati obaveze koje bi ga mogli gurnuti u finansijski ponor ako ih ne bude mogao pratiti.

No, u tom slučaju postavlja se pitanje - kakav je i da li je uopće postojao bilo kakav plan, mimo taktike da "ako država ne da novac i ne vrati nas u Skenderiju, mi ćemo samo igrati domaću ligu", kakvu smo na djelu vidjeli još prošlog ljeta?

Da li je to ono što navijači, u koje se svi kunu, žele i zaslužuju?

Na koncu, koje je to tijelo i ko su ti ljudi koji u ime Bosne, jer se zagrću njenim grbom i imenom, odlučuju?

Koji Upravni odbor odlučuje?

Koji Upravni odbor je to odlučio ili odlučuje?

Činjenica je da se u ovu Bosnu, prema našim mjerilima, slio ogroman novac, i to s pravom, jer je klub to rezultatima zaslužio.

No, ako je jedini plan bio "nagomilati skupi roster, potrošiti novac, a sutra, šta bude", onda baš strategija i nije pogodila cilj.

Odnosno jeste, ako gledamo da su dva pehara stigla u Sarajevo, no niti jedan, naglasimo, na pripadaju KK Bosna - već Royal-Bosni!

I kad smo već kod toga - postavlja se još jedno pitanje -  koji su koraci preduzeti da se izvorni Košarkaški klub Bosna osovi na svoje noge, bez, kako su to nekad govorili šefovi Royala, "štake" u obliku KK Royal?

Da li je ta "štaka", u stvari, danas postala važnija od Bosne koju više niko i ne spominje izuzev kad treba na račun imena i grba prvaka Evrope tražiti nešto za klub koji, još jednom naglasimo, sa Košarkaškim klubom Bosna nikakve veze nema!

Da li su vraćani Bosnini dugovi (kako je predviđeno sprazumom između KK Bosna i KK Royal), zašto nije već osam godina održana sjednica Skupštine KK Bosna i preduprijedilo gašenje velikog kluba po sili zakona, što je prijetnja koja i danas postoji?  

Šta se desilo s Dubaijem?

Posebno je pitanje odnos KK Bosna BH Telecom s Dubaijem, euroligaškog kluba u kojem Sarajlije igraju glavne uloge na čelu s Dejanom Kamenjaševićem.

Sipani su svojevremeno obostrani komplimenti, ne zna se ko je koga više hvalio...

Tako su "Studenti" prošle godine putovali u Dubai na pripreme, dok je klub iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, kad zbog rata na Bliskom istoku nije mogao igrati na svom terenu, bio domaćin u Sarajevu uz logističku podršku Bosne...

I sve tako do momenta kad je Dubai naprasno napustio Sarajevo, neke od ključnih ovosezonskih utakmica igrao u Zenici...

Gdje je i da li je "puklo" u vezama, sa sigurnošću ne možemo reći.

Tako će, barem zasad, ostati nepotvrđena priča da su navodno iz Dubaija bili spremni podržati i finansijski (spominje se više miliona KM) i kadrovski Bosnu, ali da se to nije realiziralo...

kk bosna sarajevo ABA liga za košarkaše