Izbačeni iranski napadač Sardar Azmoun objavio je dirljivu poruku na društvenim mrežama u kojoj izjavljuje ljubav prema svojoj zemlji i želi reprezentaciji na Svjetskom prvenstvu sve najbolje bez njega.
Azmoun, koji je drugi najbolji strijelac svoje zemlje svih vremena, izostavljen je s preliminarnog spiska selektora Amira Ghalenoeija.
Državna novinska agencija IRNA objavila je da je Azmoun povrijeđen, ali su mediji u martu objavili t vrdili da je izbačen iz reprezentacije nakon što je na društvenim mrežama objavio sliku sastanka s vladarom Dubaija Mohammedom bin Rashidom Al Maktoumom.
Iran je napao Ujedinjene Arapske Emirate, gdje Azmoun igra za klub, dronovima i raketama tokom rata koji su izazvali zračni napadi Sjedinjenih Američkih Država i Izraela na Islamsku Republiku, prenosi Reuters.
Optužbe za nelojalnost u iranskim medijima u to vrijeme očito su pogodile Azmouna, a on se na njih osvrnuo u srijedu.
"Želim iz dna srca govoriti o nekim stvarima koje mnogi ljudi možda ne znaju ili o određenim nesporazumima koji su možda naveli neke da me prebrzo osuđujju-
Oduvijek sam s ponosom igrao za svoju reprezentaciju. Kad smo pobijedili, bio sam ponosan na sebe i svoje saigrače. Kad nismo, bio sam više uzrujan od bilo koga drugog na svijetu, baš kao i oni, napisao je 31-godišnjak.
Azmoun, koji je dio iranske turkmenske etničke manjine, rekao je da je kao tinejdžer dobio "vrlo veliku finansijsku ponudu“ da predstavlja drugu zemlju.
"Moj odgovor je bio: 'Ja sam sin Irana i želim igrati za svoj narod i usrećiti ga'“, napisao je on.
Azmoun je zaključio obraćanje, poželivši reprezentaciji uspjeh na turniru u Sjedinjenim Amerrčkim Državama, Kanadi i Meksiku.
Iranska reprezentacija trenutno se nalazi u trening kampu u Turskoj, odakle će u prvoj sedmici juna odletjeti u svoju bazu na turniru u SAD.