SC Specijal

Marin Galić za SC: Na derbiju sam doživio najljepši trenutak u karijeri

SCSport.Ba
Galic

U nedjelju je odigran sarajevski derbi, u kojem je Željezničar slavio visokom pobjedom od 3:0. Jedan od junaka Plavih bio je Marin Galić koji je govorio za naš portal.

Junak Željezničara i igrač utakmice na derbiju. Kakve su prve impresije nakon fantastičnog nastupa u najvećoj utakmici bh. fudbala?

Sigurno najljepši trenutak u mojoj karijeri. Nisam igrač koji često postiže golove, a kada ih daš u derbiju i u tako važnoj utakmici to ostaje trenutak za cijeli život.

Desnom beku nije prioritetan posao postizanje golova. Maksimalno ste iskoristili prostor i surovo kaznili protivnika. Da li Vam se više dopada trenutna uloga u ekipi nego pozicija desnog beka?

Trenutna formacija očito da mi više odgovara, jer moram da se nalazim u završnici akcija. Bilo to u situacijama za gol ili završnice sa centaršutem, uglavnom da se akcije završavaju, a mi kao bekovi moramo sudjelovati u njima.
Uloga u ovoj formaciji zahtjeva jako puno trke, odgovornosti ali i učestvovanju u ofanzivnim i defanzivnim akcijama.

Djelovali ste kao ekipa dosta odlučniji i borbeniji. Kako su tekle pripreme za derbi i na čemu je bio fokus?

Sama pozicija na tabeli nas je dovela do toga da moramo ući maksimalno u utakmicu i fokusirani bez kalkulacija. Najveći fokus je bio na nama, da mi budemo pravovremeni u duelima, da dobro stojimo na terenu, pomažemo jedni drugima u komunikaciji i taktičkom pomjeranju.

Kako Vam se čini rad trenera Akrapovića? Novi sistemi u igri, da li ste se prilagodili onome što se od Vas traži?

Trener je od prvog dana znao šta točno želi jer sistem koji igramo mu je donio rezultat u karijeri . A utakmice sa Zrinjskim i Sarajevom su pokazale da smo prihvatili što trener traži od nas i da tako trebamo igrat. Svaki sistem je dobar ako se poštuju neka njegova pravila, al' mislim da je od svega najvažnija ta energija i komunikacija na terenu i to je osnovni uvjet za dobar rezultat.
Postoji još momenata igre u kojima moramo napredovat, da bi bili još bolji i nadam se da hoćemo.

Tri utakmice u nastavku, 3 derbija i osvojena 4 boda. Da li ste zadovoljni?

Od 3 derbija ta utakmica protiv Širokog je bila loša, jer nismo izgledali kako smo željeli. Tu ostaje mali žal što nismo prikazali igru kao u ove 2 utakmice.

Slijedi utakmica protiv Zvijezde 09. Nezgodan domaćin u posljednje vrijeme ali su još uvijek na dnu tabele. Može li Željo doći do prve pobjede ove sezone na gostovanju?

Iako su posljednji , jako nezgodna ekipa, sa nekoliko opasnih igrača prema naprijed.
Mi izlazimo iz derbija puni samopouzdanja i ako ponovimo ovu igru, možemo se nadat pobjedi.

Za kraj, kakav je osjećaj kada ti puna Grbavica skandira ime i prezime?


Emocija na Grbavici je svakako posebna i to nema mnogo klubova usudio bih se reći na svijetu.
Kada na sve to doživiš ovako poseban trenutak svi oni teški trenuci, mnogo odricanja kao i rada na sebi su imali smisla.

fkzeljeznicar marin galic