Zoran Zekić zvanično je predstavljen kao novi šef stručnog štaba FK Sarajevo. Hrvatski stručnjak vraća se na klupu Bordo tima nakon jedne sezone pauze, a na konferenciji za medije u prostorijama kluba govorio je o povratku, planovima za naredni period i izazovima koji ga očekuju.
Pred novinarima se obratio i Zoran Mamić, koji je istakao kako klub vjeruje da je upravo Zekić pravo rješenje za ostvarenje visokih ambicija.
"Drago nam je što je Zekić tu i vjerujemo da s njim možemo ostvariti ciljeve i rezultate. Stavljen mu je veliki teret i očekivanja na leđa, neće mu biti lako, ali vjerujemo da zajedno možemo doći do ciljeva koje želimo, aktivnu borbu za svaki trofej i što bolje rezultate u Evropi."
Povratak nakon deset mjeseci
Zekić nije krio zadovoljstvo zbog povratka među poznata lica na Koševu.
"Želim da imamo dobru saradnju kao i posljednji put. Imamo velika očekivanja, znamo šta nas čeka i šta ovaj klub iziskuje. Idemo u tom smjeru. Nadam se da ću dio obaveza uspjeti prenijeti na igrače. Bit će svakakvih trenutaka, u tome treba uživati, prvenstvo je dugo."
Govoreći o svom prethodnom odlasku iz kluba, naglasio je da ne želi živjeti u prošlosti.
"Procijenio sam tada da ne mogu više dati FK Sarajevo. Bilo je turbulentno i ne želim se vraćati na to. Obavili smo dosta razgovora sa direktorom i vlasnikom kluba i vjerujem da ćemo sada biti pametniji. Odmorio sam se ovih deset mjeseci i nadam se da sam nešto naučio iz svega."
Jedna od tema bila je i igračka slagalica za narednu sezonu. Zekić je najavio da će određene promjene biti neizbježne.
"Neki će igrači otići, a s nekima ćemo morati razgovarati i vidjeti jesu li spremni žrtvovati se za klub. Nemamo mnogo vremena jer već za deset dana moramo ozbiljno raditi na formaciji, sistemu igre i pripremi utakmica."
Jasna podjela odgovornosti
Na pitanje kakav će biti odnos između njega i sportskog direktora Zorana Mamića, Zekić je naglasio da očekuje podršku i međusobno poštovanje.
"Nećemo ulaziti jedan drugom u šire teme. Od njega očekujem da mi bude podrška. Najvažnije je da se držimo onoga o čemu smo razgovarali prethodnih dana. Imamo dovoljno iskustva i vjerujem da ćemo dobro sarađivati."
Sličnog stava bio je i Mamić.
"Ne sumnjam u dobru saradnju. Nisam neko ko će određivati treneru šta da radi. Postoji hijerarhija koju treba slijediti, ali trener odlučuje koji igrači igraju. Moje je da iznesem mišljenje i ideju kao sportski direktor, a na Zekiću je da to prihvati ili odbije."
Mamić je tokom konferencije otkrio i da je klub pokušao dovesti mladog reprezentativca Bosne i Hercegovine Emana Košpu, ali bez uspjeha.
"Želio sam silno dovesti Emana Košpu koji ne igra u Fiorentini, ali oni Sarajevo vide kao korak unazad. Smatraju da Sarajevo nije sredina u kojoj bi se mogao dalje razvijati, što je šteta."
Plan priprema i kontrolne utakmice
Sarajevo će tokom priprema odigrati tri kontrolne utakmice. Prvi test zakazan je za 27. juni na Koševu protiv Veleža, nakon čega slijedi gostovanje kod Sutjeske u Nikšiću. Generalna proba pred početak sezone bit će odigrana protiv Zrinjskog u Mostaru.
Za kraj konferencije bilo je riječi i o nastupu reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu. Mamić je istakao da navija za Zmajeve, ali je upozorio da se ne smije stvarati dodatni pritisak na mladu ekipu.
"Naravno da navijam za Bosnu i Hercegovinu. Bio sam na utakmici protiv Italije i svi su uživali. Međutim, nakon toga se stvara veliki pritisak na jednu mladu reprezentaciju. Treba pustiti reprezentaciju da radi svoj posao i razvija se svojim putem."