Njemački rukometni velikan THW Kiel imenovao je Börgea Lunda za novog šefa stručnog štaba. Nekadašnji vrhunski srednji bek i bivši igrač Zebri od 1. jula zvanično će preuzeti ekipu, a s klubom je potpisao ugovor do 30. juna 2028. godine.
Lund u Kiel stiže iz norveškog Elveruma, koji je vodio od 2020. godine i s kojim je ostvario zapažene rezultate na domaćoj sceni.
Povratak u klub u kojem je ostvario najveće uspjehe
Generalni direktor Kiela Viktor Szilagyi istakao je da je Lund bio prvi izbor za početak nove ere u klubu.
"Börge je pravi čovjek za novi početak s našim novim timom. Posljednjih godina odradio je odličan posao u Elverumu, gdje je od mladih i iskusnih igrača stvorio snažnu ekipu. Također je pomogao mnogim rukometašima u njihovom razvoju, među kojima je i naš Eric Johansson", rekao je Szilagyi.
Dodao je da Lund odlično poznaje klub, grad i njemačku Bundesligu, što će mu znatno olakšati prilagođavanje na novu ulogu.
"Osjećam veliko povjerenje"
Sam Lund nije krio zadovoljstvo zbog povratka u Kiel.
"Imam osjećaj kao da se vraćam kući. Godine provedene u Kielu bile su vrhunac moje igračke karijere. THW Kiel je za mene bio i ostao najveći rukometni klub na svijetu. Velika je čast biti dio novog početka i prenijeti svoju rukometnu filozofiju. Osjećam odgovornost, ali prije svega veliko povjerenje koje su mi ukazali svi ljudi u klubu", poručio je Norvežanin.
Predsjednik Nadzornog odbora Kai Kruse također je izrazio zadovoljstvo izborom novog trenera.
"Drago nam je što smo tako brzo pronašli snažnu i iskusnu rukometnu ličnost za ovu važnu funkciju. Vjerujemo da će Börge Lund donijeti novu energiju i pomoći našem timu u procesu stvaranja nove, uspješne ekipe", rekao je Kruse.
Bogata igračka karijera
Börge Lund rođen je 13. marta 1979. godine u norveškom Bodøu.
Tokom sedmogodišnje karijere u Njemačkoj nastupao je za HSG Nordhorn, Rhein-Neckar Löwen, Füchse Berlin i THW Kiel.
Najveće uspjehe ostvario je upravo u dresu Kiela, za koji je od 2007. do 2010. godine odigrao 137 utakmica i postigao 155 golova.
S Zebrama je osvojio tri titule prvaka Njemačke, dva DHB kupa, njemački Superkup, Champions Trophy 2007. godine te EHF Ligu prvaka 2010.
Igračku karijeru završio je u matičnom Bodø HK-u, s kojim je 2015. godine osvojio Kup Norveške.
Za reprezentaciju Norveške upisao je 216 nastupa i postigao 390 pogodaka, a osvojio je i dvije srebrne medalje na svjetskim prvenstvima.
Trenersku karijeru započeo je u stručnom štabu reprezentacije Norveške, gdje je od 2017. do 2021. godine radio kao pomoćni trener.
Godine 2020. preuzeo je Elverum, s kojim je već u prvoj sezoni osvojio Kup Norveške, a potom i dvije uzastopne titule prvaka države 2021. i 2022. godine.