Ruski i bjeloruski hrvači moći će se ponovno natjecati pod svojim državnim zastavama na međunarodnim takmičenjima s trenutnim efektom, saopćilo je u globalno upravljačko tijelo (United World Wrestling).
Ovaj potez dolazi nakon prošlosedmične odluke Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) koja je utabala put bjeloruskim sportistima za povratak na međunarodna takmičenja, uključujući kvalifikacijske događaje za Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine.
UWW je objavio da će sportisti iz dvije zemlje moći nastupati bez ograničenja na njihovim događajima, noseći opremu s inicijalima zemalja.
Njihove nacionalne himne također će se koristiti tokom ceremonija dodjele medalja, prenosi Reuters.
MOK je preporučio zabranu ruskim i bjeloruskih sportistima učešća u takmičenjima nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Bjelorusija je korištena kao polazna točka za rat.
Ruski i bjeloruski hrvači takmičili su se kao neutralni na službenim događajima, kao i na Olimpijskim igrama 2024. Od 2025. borili su se pod zastavom UWW-a.