Tih, povučen, vrijedan i marljiv. Jedan je od onih samozatajnih heroja - ne pričaju mnogo, ali zadatak koji im se povjeri odrade na najbolji način.
Riječ je o Ivanu Bašiću (24), jednom od heroja velikog uspjeha reprezentacije Bosne i Hercegovine koju ćemo ovog ljeta gledati na Svjetskom prvenstvu. U ključnim utakmicama dao je veliki doprinos - protiv Velsa je bio jedan od sigurnih izvođača jedanaesteraca u raspucavanju, a protiv Italije jedan od startera.
Nema ga često u medijima i sam kaže da više voli da igra, da se najbolje snalazi na terenu, ali je ovog puta govorio za Sport Centar.
U sjajnom intervjuu otkrio nam je tajnu uspjeha Zmajeva, preokretu koji je napravio stručni štab na čelu sa selektorom Sergejem Barbarezom, u superlativima je pričao o kapitenu Edinu Džeki, a dotakao se i našeg krilnog tandema Kerim Alajbegović - Esmir Bajraktarević.
Veliki, veliki uspjeh. Jesu li se slegli utisci, prošao je mjesec od Italije a navijače još trese euforija?
"Sad se već malo sleglo, ali tada kad smo to ostvarili, ta 2-3 dana, baš između sebe pričamo, niko ništa ne može vjerovati, niko nije bio svjestan kakav smo uspjeh ostvarili, kakve reprezentacije smo pobijedili, izbacili, to je baš baš čudo".
Kako ste se osjećali nakon Esmirovog penala, nekako mi se čini da su nam svima pred očima bili oni prijašnji neuspjesi, kada nam je nedostajalo i sreće?
"Vjerujte niko od nas nije ni sumnjao. Pogotovo jer mali Esmir puca samouvjereno, on i Kerim... sa toliko godina nisam vidio, da nemaju straha nikakvog. Vidjeli ste na utakmici, ide na Dimarca, kao da ide na ne znam koga. Stvarno bezobrazno, ali pozitivno bezobrazno, što nedostaje dosta igračima. Baš smo znali kad smo došli do tog njegovog penala, nije niko ni sumnjao da ga neće zabiti bez obzira što je Donnarumma na golu. A poslije toga samo se hvataš za glavu i razmišljaš - čudo".
Još i kako je krenula utakmica... Nikoli se ono ne dešava, ali desilo se. Međutim, ta reakcija navijača s tribina i podrška saigrača koji su "podizali" Vasilja. I opet smo se vratili iz rezultatskog deficita, nevjerovatno?
"Taj mentalitet nas prati i definitivno prvu utakmicu protiv Velsa, pa i protiv Italije. Desila se ta greška (op.a. Nikole Vasilja protiv Italije), ali vidjeli ste da to zajedništvo koliko predstavlja našu prednost u svemu, baš se osjeti na terenu i van terena. Svako će dati maksimum, poginuti, ne samo radi sebe, radi drugog. Ali prvenstveno kada vidiš jednog Edina od 40 godina da se bori, da mu u očima vidiš onaj žar, onda i da si najumorniji, trčiš za njega. To se ne može opisati koliko općenito nama znači, ali i svaki pojedinac na terenu, kao i ovi na klupi, treneri – svi baš dišemo kao jedno".
To se vidjelo i prije svih utakmica. Čini se da nije bilo ovako možda od te 2014. kada se otišlo na Svjetsko prvenstvo?
"Pa sigurno da nije ovako bilo od 2014., a bilo je nakon toga i gubitaka i od reprezentacija koje smo realno po rejtingu trebali dobijati lagano. Bilo je svakakvih dešavanja, mnogo se mijenjalo. Gledajući i samo kada je šef Barbarez došao, od Njemačke nesretne... kada pogledate taj period kada je sve bilo negativno i loše do ove situacije da ideš na Svjetsko prvenstvo, stvarno nešto, nešto veliko se postiglo".
Vi ste bili starter protiv Italije, kakav je bio osjećaj igrati protiv jedne takve ekipe? Njima je "gorjelo" pod nogama, jer nisu igrali na prethodna dva Svjetska prvenstva?
"Pa sigurno da jeste i osjetilo se to na terenu, mogu vam reći. Gledaš te igrače na televiziji, igraju najveći mogući nivo, ali sam osjećaj meni kao meni na terenu nije mi dava' da ne možeš protiv njih igrati. I mi smo djelovali, imali smo samopouzdanje, bili smo mirni s loptom, nismo bili pod presingom da je moramo izbiti ili nešto.
Stvarno smo se trudili da kroz pas idemo, bilo je samopouzdanja nakon tog Velsa. I što kažeš bio je puno veći pritisak na njima i od medija i od svega zbog te same njihove veličine, a i što nisu otišli na dva Svjetska prvenstva, evo sada i treće. Tako da meni kao meni osjećaj... osjetio sam da se može protiv njih, da ne lete, da su isto ljudi od krvi i mesa. Ja sam iskreno uživao igrajući, publika nas je nosila, podržavala nas je nebitno pogrešan pas i sve. Stvarno ne pamtim kad mi je bolja atmosfera bila, što se tiče same utakmice".
Ne sjećam se da smo i jednu veliku ekipu nadigrali kao tu Italiju i prije crvenog kartona je bilo šansi, a i publika je dala sve od sebe da s tribina da tu podršku?
"Slažem se, stvarno i kad smo gubili i kad je bilo 11 na 11 mi smo stvarno dobro izgledali. Eto desio se taj crveni akrton, pa smo na poluvremenu između sebe pričali i šef je rekao da dobro igramo, da nema šta zamjeriti. Da smo bili u podređenom položaju 11 na 11, nismo držali smo loptu, stvarali smo šanse, 'davili smo ih'.
Oni su možda bili iznenađeni što smo ih pritisli gore, radili presing. Ali definitivno kada ide malo loše, kada neki pas ode, publika je osjetila i dala vjetar u leđa. U drugom poluvremenu smo uspjeli dati gol, na kraju su penali odlučivali gdje smo bili uspješniji opet hvala Bogu i evo nas na Svjetskom".
Kako ste zadovoljni radom stručnog štaba, napravljen je veliki preokret... spomenuli smo tu Njemačku, vidi se da su ti ljudi igrali ranije i da razumiju Vaš igrače?
"Da, slažem se. Razumiju nas igrače i poistovjećuju se s nama, ali što je najbitnije drže nas skupa. Nemaš ti tu previše vremena da bi posebno uigravao, taktički mijenjao, više se tu radi na nekoj atmosferi, na nekom naboju da nas spreme kao jedno, kao što smo i izgledali u obje utakmice. To su kada realno pogledaš ozbiljne reprezentacije na nogometnom nivou i Vels i Italija, ali ima to zajedništvo neko, gdje smo skupa, gdje smo zajedno što je na kraju i prevagnulo ja mislim na našu korist".
Odbrojavamo do početka Svjetskog prvenstva. Znamo protivnike, kakva su Vaša očekivanja? Čini se da nismo mogli dobiti bolju grupu, ali treba biti oprezan?
"Stvarno grupa po meni je mjerljiva. Protivnici su odlični, nema naravno loših protivnika, ali idemo korak po korak. Nećemo sigurno ići s bijelom zastavom ni ići na neki izlet. Imamo mjesec, mjesec i nešto, samo da nas ozljede zaobiđu. Nažalost imali smo nekih ozljeda zbog kojih neće moći nastupati par igrača, ali da se stvarno skupimo. Nije nemoguće da prvi put odemo van grupe. Ako nastavimo u ovom ritmu, u ovom zajedništvu, sigurno da imamo šanse protiv tih reprezentacija".
Da se vratimo na Italiju, zaista jedna fenomenalna utakmica, čestitke ste zaslužili svi do jednog..
"Ja još jednom kažem kada vidite Edina koliko njemu to znači, ne možeš jednostavno i da si najumorniji, da padaš s nogu – trčiš. Vidiš njega, vidiš šta je taj čovjek sve uradio za ovu zemlju i općenito na nogometnom nivou, šta je dao nogometu i sve. Tako da što se tako tiče, vidiš ljudi padaju, ali trčiš boriš se sve radi za Svjetsko i na kraju se isplatilo Bogu hvala".
Ivan Bašić je prepoznatljiv po dobrom pregledu igre, dugim loptama i kreaciji napada. Podsjetimo, svoj razvojni put je počeo u omladinskim selekcijama Zrinjskog, potom je uslijedio transfer u ruski Orenburg, a trenutno je član kazahstanske Astane s kojom ima ugovor na još dvije sezone.
Kakvi su planovi na klupskom nivou? Bit će sigurno interesa nakon Svjetskog prvenstva, imate li nekih želja, planova?
"Imam ugovor još dvije godine. Pa nisam planirao, idem korak po korak. Fokusiran sam samo ovdje na klupski nogomet da ostvarim što bolji rezultat, pa onda ako Bog da i reprezentacija da bude kako treba. Korak po korak idem ne gledam previše u budućnost. Fokus je samo na danas, a sutra šta će biti Bože moj".