Igračice iranske ženske nogometne reprezentacije i njihovo tehničko osoblje vratile su se u srijedu u svoju zemlju, objavile je novinska agencija Fars.
Prethodno je nekoliko igranskih igračica odbilo azil u Australiji gdje su igrale na Azijskom kupu za žene.
Na tursko-iranskoj granici Bazargan dočekali su ih zvaničnici i građani, dodaje Fars.
Iranska ženska nogometna reprezentacija vratit će se kući u srijedu nakon što je provela gotovo tjedan dana u Maleziji iz Australije, gdje je nekoliko igračica zatražilo azil zbog kontroverze oko njihovog odbijanja pjevanja himne tijekom Azijskog kupa za žene.
Nogometašice su sletjele na istanbulski aerodrom u utorak navečer , odakle su se potom kopnenim putem uputili prema Iranu.
Iranski zračni prostor trenutno je zatvoren zbog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom. Glavni grad Teheran udaljen je više od 2.000 kilometara od Istanbula.
Ovog mjeseca, u svojoj prvoj utakmici u grupi u Australiji, iranske igračice ostale su nijeme tokom intoniranja himne, gesta koja se u Iranu doživljava kao znak neodobravanja vodstva u Teheranu.
Državni mediji kasnije su ih nazvali "izdajicama u ratno vrijeme ", iako su igračice pjevale himnu u sljedećim utakmicama.
Grupe za ljudska prava izrazile su strah da bi se igrači mogli suočiti s ozbiljnim posljedicama u Iranu ili da bi njihove porodice mogle biti pod pritiskom ako se ne vrate.
Usred kontroverzi i strahova od mogućih odmazdi u Iranu, sedam članica tima zatražilo je humanitarni azil u Australiji , ali petero ih je povuklo svoje zahtjeve u sljedećim danima, ostavljajući tamo samo dvije igračice Fatemeh Pasandideh i Atefeh Ramezanisadeh.
One su već počele trenirati s australskom ekipom Brisbane Roar.
"Dobrodošle Fatemeh Pasandideh i Atefeh Ramezanisadeh", rekao je Kaz Patafta, generalni direktor prvoligaškog kluba koji je objavio fotografije igračica kako se smiješe dok treniraju.
Mediji nagađaju da je preostali pet igračica odustalo od azila zbog pritiska na njih i njihove porodice.