PRAVNI POSTUPAK

Iranci se žale FIFA-i zbog maltretiranja u SAD-u

SCSport
Piše: SCSport
Iran autobus

Fudbalski savez Irana pokreće zvanični pravni postupak pred Međunarodnom fudbalskom federacijom (FIFA) zbog, kako navode, nehumanih i sportski neravnopravnih uslova putovanja s kojima se njihova reprezentacija suočava na Svjetskom prvenstvu.

Odluka o žalbi dolazi nakon što su britanski mediji, predvođeni BBC-jem, otkrili rigorozan sigurnosni protokol koji su američke vlasti nametnule iranskoj ekspediciji. Prema važećim pravilima, Irancima je dozvoljen ulazak na teritoriju SAD-a tek dan prije utakmice, dok državu moraju napustiti odmah po završetku meča.

Galenoi ogorčen nakon uvodnog remija

Ovakav režim izazvao je oštre reakcije u iranskom taboru. Selektor Amir Galenoi je nakon startnog remija protiv Novog Zelanda (2:2) u Los Angelesu javno poručio da je njegova ekipa najugnjetavanija na cijelom turniru.

Iz Fudbalskog saveza Irana naglašavaju da ovakva ograničenja direktno krše osnovni princip FIFA-e o obezbjeđivanju jednakih uslova za sve učesnike, te da drastično narušavaju proces pripreme i oporavka fudbalera.

Netrpeljivost na relaciji Washington - Teheran eskalirala je nakon izbijanja vojnog sukoba između SAD-a, Izraela i Irana krajem februara ove godine. Tenzije su se odmah prelile na sportski teren. FIFA je prethodno odbila zahtjev Irana da se njihovi mečevi grupne faze izmjeste van teritorije SAD-a, nakon čega su Iranci ipak odlučili nastupiti na prvenstvu, ali su svoj bazni kamp iz Arizone hitno preselili u meksičku Tijuanu.

 

Iranska strana je bezuspješno apelovala da im se odobri dolazak u gradove domaćine dva dana prije meča, kako bi odradili službeni trening i aklimatizovali se, kao i odlazak dan nakon utakmice.

Iz saveza navode da su tehnički razlozi za utakmicu protiv Belgije u Los Angelesu, koja se igra u 12:00 sati po lokalnom vremenu, bili potpuno opravdani, ali da je odgovor američkih vlasti ponovo bio negativan. Isti scenario ponovio se i uoči utakmice s Novim Zelandom.

 

Sjedinjene Američke Države nemaju namjeru popustiti pod pritiscima. Izvršni direktor radne grupe Bijele kuće za Svjetsko prvenstvo, Andrew Giuliani, potvrdio je da je Iran bio unaprijed upoznat sa situacijom i protokolima.

Giuliani je naglasio da će se striktna pravila o dolasku dan ranije i napuštanju zemlje u večernjim satima na dan utakmice primjenjivati bez izuzetka, kako u Los Angelesu, tako i u nastavku turnira.

Iranu predstoje još dva ključna susreta u grupi. Prvi je na programu već 21. juna protiv Belgije u Los Angelesu, dok će u posljednjem kolu 27. jula odmjeriti snage s Egiptom u Seattleu.

iran fifa