Kratka, ali žestoka objava "Hordi zla" ponovo je zaljuljala Koševo.
"Skoro četiri godine su prošle od sulude najave da ćemo za dvije godine biti najbolji klub na Balkanu.
Skoro pet godina je prošlo od najave nove ere bordo kluba.
Čekao se iskorak...
Sve te godine se šutilo i čekalo na iskorak naprijed, a dobili smo stagnaciju i krenuli ka propadanju.
Vrijeme je", poručili su najvjerniji navijači Fudbalskog kluba Sarajevo u objavi na Facebooku.
Ruku na srce, "Horde" su poručile samo ono što većina i ne tako vatrenih navijača bordo kluba misli i osjeća.
Baviti se prvim dijelom objave u kojoj su se refirirali da su "četiri godine prošle od sulude najave da ćemo za dvije godine biti najbolji klub na Balkanu", zaista je izlišno.
Jasno je da je to mogao reći neko ko je totalno zalutao u svijet fudbala i koga takva najava u strartu diskvalificira od bilo kakve ozbiljne fudbalske priče.
Mnogo ozbiljniji je drugi dio objave u kojoj se navodi da je "skoro pet godina prošlo od najave nove ere bordo kluba", a još ozbiljniji nastavak u kojem "Horde" tvrde da se "čekalo na iskorak naprijed, a dobili smo stagnaciju i krenuli ka propadanju".
Nemoć u ligi
Što se tiče stagnacije, koju pominju "Horde zla" pogledajmo šta kaže ona ključna rubrika - a to su trofeji.
Čak i da u "novu ere" uguramo i Kup BiH iz 2021., bit će to jedan od samo dva trofeja osvojenih u posljednjih pet godina. Drugi je također Kup, iz 2025.
Za klub rejtinga FK Sarajevo, skromno da skromnije ne može biti.
A šta tek reći za ono mnogo važnije takmičenje, a to je Prvenstvo BiH, odnosno WWin liga?
Tu je učinak ravan "nuli" (nula pehara)!
Titule ne da nema na vidiku nego su u prethodne četiri sezone bordo momci najviše stigli do trećeg mjesta 2025. godine.
Tri prethodne. bili su četvrti, "nabivši" gotovo pa nevjerovatnih 106 bodova manje od prvaka u četiri sezone (2022. 1. Zrinjski 4. Sarajevo, omjer bodova 84:46, 2023. 1. Zrinjski, 4. Sarajevo 78:52, 2024. 1. Borac, 4. Sarajevo 78:53, 2025. 1. Zrinjski, 3. Sarajevo 82:65).
Ogroman zaostatak
A i ova tekuća je u"standardu", kad je u pitanju kaskanje za liderom, jer Sarajevo u ovom momentu za vodećim Borcem zaostaje 23 boda, a do kraja je još 11 kola.
I da polovinu odbijemo na "nesportske razloge", ostaje opet velika brojka. Prevelika...
Nastupi u Evropi, također su bili blijedi. Prvo ili drugo pretkolo kvalifikacija i kraj.
Jedino u čemu je FK Sarajevo bio nekrunisani šampion jesu kadrovske promjene.
Od vrha kluba do terena, čak i oni najpedantniji hroničari FK Sarajevo teško da bi znali nabrojati sve direktore, savjetnike, koordinatore, trenere, pomoćnike, skaute, pa na koncu igrače koji su prodefilovali Koševom.
Trenerska i igračka vrteška
Osam se šefova struke promijenilo od 2021. godine do danas, ne računajući privremena rješenja iz vlastitih redova. Samo ove godine, trojica.
Prebrojati sve igrače bilo bi mnogo teže, no prema Transfermarktu, od 2021. godine do danas skoro 80 novih igrača je angažirano, ne računajući posudbe ili igrače iz vlastitog pogona!
I mnogi od njih su najavljeni kao megapojačanja, navodno i "papreno" plaćeni (čak se, da li samo u šali, priča da su "neki plaćeniji nego Edin Džeko u Schalkeu")!
Naravno, kad se mnogo kupuje, mnogo se i prodaje pa se tako klub s Koševa u februaru prošle godine pohvalio da je Nidal Čelik prešao u redove francuskog Lensa "a vrijednost transfera iznosi rekordnih pet miliona maraka, kao i procenti od budućeg transfera".
Tan se povukao
No, ono čime se iz kluba ne hvale niti komentiraju jeste finansijska situacija, odnosno podatak da su ukupne, odnosno dugoroče obaveze, prema posljednjem revizorskom izvještaju, sa 17,49 miliona maraka iz 2024. narasle na 18,35 miliona maraka, odnosno povećale su se za godinu za skoro 850.000 KM!
To je vjerovatno cifra koja se odnosi na posudbe (a ne investicije ili ulaganje, jer FK Sarajevo, kao udruženje građana, ne može imati ni investitora niti vlasnika) tadašnjih većinskih vlasnika upravljačkih prava, Malezijca Vincenta Tana i njegovog domaćeg partnera Ismira Mirvića (O tome smo još ranije poslali upit u FK Sarajevo, ali odgovor do danas nismo dobili).
No, i upravljačka sturuktura se u međuvremenu promijenila jer je bogati Malezijac nedavno "digao sidro" i prepustio svoj udio Mirviću koji je, slučajno ili ne, predsjednik Upravnog odbora FK Sarajevo upravo u spomenutih "skoro pet godina od najave nove ere bordo kluba".
Nakon svega nabrojanog, sami procijenite imaju li pravo "Horde zla" kad kažu da se "čekalo na iskorak naprijed, a dobili smo stagnaciju i krenuli ka propadanju".
Sankcije UEFA-e
Našao se klub s Koševa i na udaru Evropske nogometne federacije (UEFA) prošle godine i to zbog nepoštivanja finansijskih pravila.
“Prvostepeno vijeće CFCB-a utvrdilo je da su FK Bodø/Glimt (NOR) i FK Sarajevo (BIH) prijavili nepotpune parametre finansijskog izvještaja za 2023. fiskalnu godinu, što je rezultiralo podnošenjem nepotpunih finansijskih informacija.
Takva je situacija odmah ispravljena u finansijskoj godini koja se završava 2024.
Oba kluba pristala su na plaćanje kazne, Bodo/Glimt 0,5 miliona eura, odnosno Sarajevo 0,25 miliona eura.
Ako se ovaj prekršaj ponovi u sljedeće tri godine, oba kluba pristala su na isključenje iz sljedećeg UEFA-inog klupskog takmičenja za koje bi se inače kvalifikovali”, naveli su iz UEFA-e.