Počasni predsjednik Bayerna Uli Hoeness prisjetio se jednog od najtežih trenutaka u historiji bavarskog kluba, poraza od Barcelone u četvrtfinalu Lige prvaka 2009. godine.
Barcelona predvođena Pepom Guardiolom tada je na Camp Nouu potpuno razbila Bayern i već nakon prvog poluvremena vodila sa 4:0. Dva gola postigao je Lionel Messi, dok su po jednom mrežu zatresli Samuel Eto'o i Thierry Henry.
Hoeness je u razgovoru za Frankfurter Allgemeine Zeitung priznao da mu je to bila najteža evropska noć koju pamti.
“Potpuno su nas rasturili u prvoj utakmici. Sjedeo sam tada na klupi Camp Noua pored Jürgena Klinsmanna. Nikada u životu nisam toliko često gledao na sat kao u prvom poluvremenu te utakmice, jer jednostavno nije htjelo završiti”, rekao je Hoeness.
Bayern je u taj duel ušao u veoma lošem momentu, nakon teškog poraza od Wolfsburga rezultatom 5:1 u Bundesligi, a dodatni problem predstavljali su izostanci važnih defanzivaca Lucija i Philippa Lahma.
Ipak, ono što je Hoenessa najviše pogodilo bio je osjećaj da je Barcelona u drugom poluvremenu svjesno usporila ritam jer je shvatila koliko je Bayern nemoćan.
“To je bila najveća sramota za Bayern. Znate li zašto? Sažalijevali su nas. Imao sam osjećaj da su na poluvremenu rekli: ‘Sad ćemo malo usporiti.’ Nisam se radovao revanšu u Münchenu”, iskreno je priznao Hoeness.
Revanš susret u Minhenu završio je rezultatom 1:1, a Barcelona je kasnije osvojila Ligu prvaka. Franck Ribery tada je donio vodstvo Bayernu, dok je Seydou Keita postavio konačan rezultat.
Sezona je za Bayern završena bez trofeja, a Jürgen Klinsmann ubrzo je dobio otkaz. Do kraja sezone ekipu je vodio Jupp Heynckes, nakon čega je na klupu stigao Louis van Gaal.
Dolaskom nizozemskog stručnjaka Bayern se već naredne sezone vratio u vrh evropskog fudbala i stigao do finala Lige prvaka, gdje je poražen od Intera.