ključni trenutak

Hoće li NBA i Euroliga ipak napraviti zajedničko takmičenje?

SCSport
Piše: SCSport
Adam silver nba

NBA komesar Adam Silver i čelnici FIBA (Međunarodna košarkaška federacija) rade na novom takmičenju pod nazivom NBA Evropa.

Do sada Euroliga nije bila formalno uključena, iako bi se to moglo promijeniti u budućnosti.

Nedavno je Euroliga imenovala novog izvršnog direktora, Chusa Buena, bivšeg NBA rukovoditelja.

Potencijalno partnerstvo

Zamjenik NBA komesara Mark Tatum rekao je tokom All-Star vikenda 2026. da se nada da će Bueno moći djelovati kao "most između nas, FIBA i klubova Eurolige" kako se NBA širi u Evropi.

Bueno sada ističe kraj marta kao ključni trenutak za potencijalno partnerstvo NBA-Eurolige.

„Kao što znate, imam vrlo dobar odnos s NBA i mnogim njegovim rukovodiocima, uključujući Adama Silvera i Marka Tatuma.

Otvorili su ono što se naziva 'soba podataka', zbirku dokumenata u kojima se projekt objašnjava ljudima koje žele uključiti.

Ovaj proces završava 26. ili 27. marta, nakon čega će predstaviti zaključke svom Upravnom odboru.

Za sada moramo biti puni poštovanja, pričekati i vidjeti kako će tržište reagirati na njihov prijedlog i koliko vjeruju da projekt vrijedi.

 Dogovorili smo se s NBA da ćemo, nakon što ovaj proces završi, sjesti zajedno.

Kao što su i sami rekli, rado će razgovarati o tome s Euroligom i vidjeti možemo li pronaći zajednički jezik i postići dogovor“, rekao je Bueno za Mundo Deportivo.

Dva scenarija

Dakle, što bi se moglo dogoditi sljedeće?

„Postoje dva scenarija.

Ako NBA prikupi novac – pet milijardi dolara, kako je objavljeno – to bi bile vrlo dobre vijesti za košarku.

Evropska košarka nikada nije imala pet milijardi dolara za ulaganje u svoj sistem.

U tom slučaju, morali bismo sjesti s njima i pitati: 'Kako možemo zajedno maksimalno iskoristiti ovu priliku?'

Moramo biti dobro pripremljeni za pravi dijalog kako bi to funkcioniralo“, kaže Bueno.

On je zatim nagovijestio mogućnost saradnje.

"Ako prikupe novac, najlogičniji put bio bi zajedničko takmičenje.

Imati dva takmčenje najvišeg nivoa podijelilo bi tržište i snizilo ukupsn nivo, što nikome ne bi pomoglo. Najbolji pristup je saradnja, čak i ako to znači kompromise s obje strane.

Ako NBA dođe i radi stvari samostalno... pa, s ove strane stola vjerujemo da će to još više fragmentirati tržište i dodatno podijeliti vrijednost.

Mislim da svi znamo da ako možemo raditi u ujedinjenom sistemu, on će postati isplativiji. Dakle, na tome radimo.

A ako NBA ne dođe jer na kraju ne prikupi kapital koji su željeli i odluče pauzirati, pričekati još malo, što god... pa, kao Euroliga, moramo imati trogodišnji plan“, rekao je Bueno.

nba evropa Euroliga za košarkaše