Bosanskohercegovački premijerligaši Velež i dobojska Sloga stavljeni su na FIFA-inu listu kažnjenih klubova, te zbog toga nemaju pravo registracije novih fudbalera.
Razlog su razni prekršaji pravila, prije svega finansijski sporovi. Ovo predstavlja ogroman problema za oba kluba. Velež neće moći dovoditi nove igrače uoči evropskih izazova i utakmica u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu, a osim toga, Mostarce su napustili neki bitni fudbaleri nakon završene sezone. Veležu kazna teče od 3. juna.
S druge strane, Sloga je jedva opstala u elitnom rangu bh. fudbala, a ova kazna će predstaviti ozbiljan udar za dobojski tim. Naročito ako se uzme u obzir da je mnogim igračima istekao ugovor. Dobojlijama kazna teče od 26. maja.
Inače, FIFA-ina lista zabrana registracije se koristi kao ključni alat za saveze, klubove, igrače i agente kako bi se osigurala transparentnost i usklađenost unutar sporta.
Zahvaljujući ovom alatu omogućuje se uključenim stranama da budu informisani koji klubovi nemaju pravo potpisivati nove fudbalere tokom perioda zabrane.