Ino fudbal

FIFA versus golmani: Nazire li se kraj "krađi" vremena zadržavanjem lopte?

SCSport.Ba
Time wasting2

Međunarodni odbor fudbalskih asocijacija (IFAB) je u dogovoru sa FIFA-om odustao od uvođenja plavog kartona u fudbal, ali sprema novo pravilo čija su "meta" isključivo golmani.

Zbog mnogo kontraargumenata o uvođenju "plavog kartona", IFAB i FIFA su sporazumno odustali od uvođenja tog pravila u svijet fudbala, ali sada su fokus prebacili na jedno postojeće, odnosno njegovu doradu.

Riječ je o pravilu prema kojem golman ne smije držati loptu u ruci duže od šest sekundi. Pošto i same sudije rijetko poštuju ovo pravilo, rijetke su situacije gdje se dosuđuje indirektan udarac ukoliko golman duže zadrži loptu.

Prema novom pravilu, golman će moći držati loptu u rukama osam umjesto šest sekundi, ali će sudija brojati sekunde.

Nakon isteka tri sekunde sudija će biti dužan podići ruku i prstima odbrojavati posljednjih pet sekundi.

Ukoliko golman ne ispusti loptu iz ruku, sudija će dosuditi loptu u korist protivničke ekipe, ali neće se raditi o indirektnom udarcu na mjestu gdje je golman napravio prekršaj pravila.

Naime, u slučaju da golman drži loptu u rukama duže od osam sekundi, protivnik će imati ubacivanje lopte iz auta u liniji s tačkom jedanaesterca ili korner.

Ostaje da se vidi da li će biti dodatnih uređivanja ovog pravila te kakav će biti odgovor šire fudbalske javnosti. S obzirom da je zadržavanje lopte u rukama golmana provjereno korisna taktika mnogih, te čak stvar taktičke postavke cijele ekipe, a da je riječ o pravilu koje se ionako nije poštovalo, bit će zanimljivo ispratiti eventualne reakcije i argumente protiv ovog pravila.

fifa ifab