Luka Dončić, najbolji igrač Los Angeles Lakersa, na dramatičnoj utakmici protiv Orlanda u kojoj su Lakersi slavili s poenom razlike, dobio je svoju 16. tehničku grešku ove sezone, čime je automatski suspendovan na jednu utakmicu uz novčanu kaznu od 5.000 dolara.
Prema pravilima NBA lige, svaki igrač nakon 16 tehničkih grešaka u sezoni dobija suspenziju na jednu utakmicu, dok svake naredne dvije donose novu kaznu i dodatnu suspenziju. To znači da će Dončić morati biti posebno oprezan u završnici regularnog dijela sezone, uoči doigravanja.
Ipak, iz Lakersa su najavili žalbu, smatrajući da je tehnička pogreška njihovom lideru nepravedno dodijeljena.
Do incidenta je došlo nakon prekršaja nad Dončićem, kada je uslijedila rasprava između njega i Goge Bitadzea. Njih dvojica su razmijenili nekoliko riječi dok je Dončić izvodio slobodna bacanja, a kako su se prepucavanja nastavila i nakon toga, sudije su obojici dodijelile tehničku pogrešku.
Trener Lakersa J.J. Redick nakon utakmice je stao u zaštitu svog igrača, tvrdeći da je Bitadze provocirao Dončića uvredama na račun njegove majke.
“Pokušat ćemo to poništiti. Nisam siguran šta se tačno dogodilo. Znam samo da su o Lukinoj mami izgovorene neke stvari na jeziku koji sudije nisu mogle razumjeti”, rekao je Redick.
Nakon susreta, Dončić je iznio svoju stranu priče:
“Rekao je da će mi je*ati cijelu porodicu. Nisam to mogao podnijeti, morao sam se zauzeti za sebe.”
Na pitanje novinara na kojem jeziku su izrečene uvrede, Dončić je kratko odgovorio: “Na srpskom.”
S druge strane, Bitadze negira takve tvrdnje i ističe da je upravo Dončić prvi započeo s uvredama.
“To što je Luka rekao nije istina... Rekao je nešto o mojoj majci, što je bilo zaista neprikladno. Mi takve stvari ne govorimo... Samo sam uzvratio istom mjerom”, poručio je gruzijski centar.
Ovaj incident dodatno podiže tenzije u završnici regularne sezone, a ostaje da se vidi hoće li NBA liga uvažiti žalbu Lakersa i eventualno poništiti tehničku pogrešku Dončiću.