Pisali smo već o američkoj košarkašici Tanyiji Gordon koja je ove sezone nastupala za dva kluba u Prvenstvu Bosne i Hercegovine - počela je takmičenje u dresu banjalučkih Orlova, a nakon samo nekoliko kola prešla je u redove zeničkog Jumpera.
Za mnoge je to bilo čudo i izazvalo je pitanje da li jedna igračica može nastupati za dva kluba u istom sistemu takmičenja u ovako ranoj fazi, odnosno mimo prijelaznog roka?
U svom dopisu, upućenom Košarkaškom savezu Bosne i Hercegovine, na to skreće pažnju i predsjednica Ženskog košarkaškog kluba Banovići Jasna Sliško Malićbegović.
Ko je izvršio registraciju?
"Molimo Vas da se izjasnite ko i na koji način je izvršio registraciju strane igračice iz USA Tanya Ajanae Gordon za KK Jumper Taurus iz Zenice, van prelaznog roka s obzirom da je navedena igračica prvu registraciju u sezoni 2025/2026. imala za ekipu ŽKK Orlovi iz Banje Luke polovinom mjeseca septembra 2025 godine.
Za ekipu Orlova je nastupala u prva četiri kola košarkaškog prvenstva BiH.
Dana 25.11.2025. godine igračica je registrovana za ŽKK Trebjesa iz Nikšića, Crna Gora, te sa izlaznim pismom uredno izvršila registraciju mimo prelaznog roka (vanredni i redovni) što je ujedno bila i druga registracija u 2025/2026.
košarkaškoj sezoni.
Dana 07.12.2025. godine ista igračica igra za KK Jumper što je ujedno i treća registracija u 2025/2026. košarkaškoj sezoni", navodi Sliško u dopisu.
Potom citira Registracioni pravilnik Košarkaškog saveza BiH u članu 5.1 a vezano za prelazak igrača, u kojem se navodi "pravo prelaska iz kluba u klub igrač može ostvariti u prelaznim rokovima, redovnom ili dopunskom u terminima koje utvrdi Upravni odbor KSBiH.“
Dodaje da Član 5.3. kaže da "u toku iste takmičarske sezone, igrač može ostvariti dva prelaska iz kluba u klub.“
Navedena igračica je ostvarila tri prelaska - KK Jumper – ŽKK Orlovi (prva registracija – PKO Banja Luka), KK Orlovi – ŽKK Trebjesa (druga registracija Crna Gora) i ŽKK Trebjesa – KK Jumper (izlazno pismo, treća registracija KSBiH) - ukazuje u dopisu Sliško Malićbegović.
"Takođe, dana 23.10.2025. godine u 10:42 trener našeg kluba Admir Đerzić pozvao je kancelariju KSBiH, sekretara gospođu Natašu Bašović, pitao sljedeće:
Negativan odgovor
Da li mi ŽKK RMU Banovići možemo registrovati igračicu koja trenutno igra u BiH, Nataša je rekla 'ne'.
Upitao je sljedeće, da li je možemo registrovati na vanrednom prelaznom roku u januaru 2026 godine, Nataša je rekla 'ne', uz dopunu rečenice da je to odlukom prelaska igračica iz kluba u klub u toku jedne sezone i istog ranga takmičenja ukinuo UO KSBiH!
Trener joj je se zahvalio na obrazloženju, ja sam navedeno čula, a možda sam isto i snimila?
Postavlja se pitanje kako danas ne može, a sutra može, ili obrnuto?
Da li mi kao klubovi treba da vodimo računa o regularnostima takmičenja pisajući i plaćajući žalbe ili na nepravilnosti, promjene i dopune kako kome odgovara od članova UO KSBIH o istome treba da vodi kancelarija saveza i da o istome uredno i redovno obavještava sve klubove učesnike istoga?
Nema odluke o promjenama
Na osnovu registracionog pravilnika kao i košarkaških propozicija koje ste nam dostavili pred sam početak 2025/2026. košarkaške sezone, kalendara (koji ste samoinicijativno mijenjali bez saglasnosti bilo koga od sudionika takmičenja), bez i jedne odluke sa promjenama npr. Reg. Pravilnika, dopune ili slično...
Molim da mi objasnite kako je moguće da KSBiH može raditi nešto što se tiče svih nas, a da evo za obične registracije i nakon 40 godina rada u košarci ne znamo 'pravila'.
Nadam se da ćete imati vremena za odgovor jer nam se na telefone i upite ne javljate i ne odgovarate", poručila je Jasna Sliško Malićbegović.
Navela primjer Banovića
Navela je Sliško Malićbegović primjer njenog kluba koji je u sezoni 2017/2018. osvojio prvenstvo BiH u kojem je na osnovu izdate licence KSBiH za klub registrirana reprezentativka BiH - povratnik u bh. klub.
No, nakon 30 dana titula se oduzela Banovićima za "zelenim stolom" zbog tri registracije, odnosno prelaska jedne igračice u toku jedne sezone (redovan prijelazni rok – prva registracija, druga registracija sa izlaznim pismom i treća registracija – reprezentativac povratnik), podsjeća predsjednica Banovića.