Bosanskohercegovački košarkaški stručnjak Vedran Bosnić zvanično je imenovan za novog šefa stručnog štaba poljskog kluba Anwil Włocławek.
Bivši selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine predvodit će ekipu u predstojećoj sezoni ORLEN Basket Lige, a ugovor je potpisan do kraja sezone 2026/27.
Saradnja sadrži i opciju automatskog produženja na još jednu godinu pod jasnim rezultatskim uslovima, ukoliko Bosnić odvede tim među šest najboljih ekipa nakon regularnog dijela sezone ili osigura plasman u polufinale play-offa.
Nakon ozvaničenja saradnje, Bosnić nije krio zadovoljstvo dolaskom u klub sa izuzetno strastvenom navijačkom bazom, što je potvrdio u svojoj prvoj izjavi za zvaničnu klupsku stranicu:
"Ponosan sam i uzbuđen što se pridružujem tako sjajnom klubu. Kada vidite koliko ovaj tim znači navijačima i cijelom gradu, odmah shvatite kolika je odgovornost vezana za nošenje dresa Anwila."
Novi strateg kluba iz Włocławeka odmah je postavio jasne smjernice i standarde za rad koji očekuje od svoje ekipe u narednom periodu:
"Radit ćemo naporno svakog dana kako bismo donijeli radost našim navijačima, kreirali nezaboravne trenutke i borili se za uspjehe na parketu. Jedva čekam da počnemo!"
Bosnić je poljskoj košarkaškoj javnosti dobro poznato ime, s obzirom na to da je tokom igračke karijere nastupao za Torun u sezoni 1999/2000, te za Bydgoszcz u sezoni 2004/2005. Trenerskim poslom se bavi od 2008. godine i iza sebe ima izuzetno bogat i uspješan CV.
Sa ekipom Sodertalje Kings osvojio je četiri uzastopne titule prvaka Švedske u periodu od 2013. do 2016. godine, a s velikim uspjehom vodio je i švicarski Lions de Geneve, belgijski Belfius Mons-Hainaut, te donedavno mađarski Szolnoki Olajbanyasz, s kojim je stigao do samog finala tamošnjeg šampionata.
Pored bogatog klupskog iskustva na nivou FIBA Europe Cupa i Lige prvaka, Bosnić je u prošlosti s klupe uspješno predvodio i nacionalne selekcije Švedske te Bosne i Hercegovine.