Nervni slom selektora

Bielsa eksplodirao poslije eliminacije: Vikao na novinare pa šokirao priznanjem

SCSport
Piše: SCSport
Bielsa
FOTO: Screenshot

Urugvaj je završio nastup na Svjetskom prvenstvu već nakon grupne faze, nakon što je u odlučujućem susretu poražen od Španije rezultatom 1:0.

Reprezentaciji Marcela Bielse bio je dovoljan i remi za plasman u nokaut fazu, ali nije uspjela osvojiti prijeko potreban bod te je prerano okončala nastup na Mundijalu.

Nakon utakmice argentinski stručnjak teško je podnio eliminaciju. Društvenim mrežama proširio se snimak na kojem se vidi kako nervozno čeka početak razgovora s novinarima, a u jednom trenutku je povisio ton i poručio: "Završite to već jednom!"

Ni konferencija za medije nije protekla u mnogo mirnijem tonu. Bielsa je djelovao razočarano i slomljeno, odgovarao je kratko, a razgovor je završio mrzovoljnim riječima: "Nema na čemu."

Ipak, nakon početne frustracije nije tražio opravdanja za neuspjeh, već je u potpunosti preuzeo odgovornost za ispadanje Urugvaja.

"Nisam ništa ostavio urugvajskom nogometu. Trener koji tri godine radi u jednoj zemlji, a ne ostvari rezultate, ne može reći da je dao doprinos. Četvrto mjesto u kvalifikacijama nema vrijednost, kao ni treće mjesto na Copa Américi, a ovu izvedbu na Svjetskom prvenstvu nema potrebe ni opisivati. Moje razdoblje ne govori ništa."

Urugvaj je grupnu fazu završio sa samo dva osvojena boda, iako Bielsa smatra da je njegova ekipa prema prikazanoj igri zaslužila mnogo više.

"Mogli smo imati sedam bodova, ali imamo dva. To je rezultat mog vođenja. Moj posao bio je da skup kvalitetnih igrača pretvorim u tim, a u tome nisam uspio. Ako želite objašnjenje, rekao bih da smo od sedam bodova koje smo zaslužili osvojili samo dva."

Posebno se osvrnuo na pitanja novinara, istakavši da nije imao osjećaj da traže odgovore, već priliku da ga kritikuju.

"Odgovoran sam za ono što je Urugvaj napravio na ovom Svjetskom prvenstvu. Vaša pitanja ne traže odgovore, nego priliku da me napadnete. Ja sam odgovoran za svo razočarenje zbog posla koji sam napravio."

Bielsa je pojasnio i pojedine odluke iz susreta protiv Španije, otkrivši da je Fernando Muslera sam odlučio napustiti teren nakon greške kod primljenog gola, dok je Federica Valverdea zamijenio kako bi pojačao napad.

"Ali ako moram analizirati šta se dogodilo, moram uključiti i greške. Muslera je bio taj koji je odlučio izaći, a Valverdea sam zamijenio jer sam želio pojačati napad."

Urugvaj je na Svjetsko prvenstvo stigao s velikim ambicijama, ali turnir napušta već nakon grupne faze. 

Standings provided by Sofascore
marcelo bielsa urugvaj